Games Schedule

Competition

Tentative Schedule – Times and dates are subject to change

Competitions and Venues Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
Denotes medal presentation during session 25-FEB 26-FEB 27-FEB 28-FEB 29-FEB

Alpine Skiing

Loch Lomond

Detailed Schedule

 

Divisioning
9:00 AM – 11:00 AM

Giant Slalom
1:00 PM

Awards
4:45 pm

Super G Training
11:00 AM – 12:30 PM

Super G
2:30 PM

Awards
3:30 pm

Slalom
10:20 AM –
3:00 PM

Awards
3:30 pm

 

Five-Pin Bowling

Galaxy Lanes

Detailed Schedule

  Competition
9:00 AM – 4:30 PM
Competition
9:00 AM – 4:30 PM
Competition
9:00 AM – 4:30 PM
Award Ceremony
9:00 AM – 11:30 AM
Westgate Collegiate

Cross-Country Skiing

Kamview Nordic

Detailed Schedule

 

Competition
10:30 AM – 4:00 PM

Awards
4:30 PM

Competition
10:30 AM – 4:00 PM

Awards
4:30 PM

Competition
10:00 AM – 3:30 PM

Awards
4:00 PM

Competition
10:30 AM – 11:30 AM

Awards
12:30 PM

Curling

Fort William Curling Club

Detailed Schedule

Opening Ceremony
10:30 AM

Divisioning
11:30 AM – 3:30 PM

Competition
9:00 AM – 5:00 PM
Competition
9:00 AM – 5:00 PM
Competition
9:00 AM – 5:00 PM

Competition
9:00 AM – 1:00 PM

Awards
1:30 pm
St. Martin Elementary School

Figure Skating

Thunder Bay
Tournament Centre

Detailed Schedule

 

Competition
11:30 AM – 4:00 PM

Awards
4:00 PM

Opening Ceremony
5:20 PM

Competition
5:35 pm – 8:30 PM

Awards
8:40 PM

Competition
2:45 PM – 9:15 PM

Awards
9:20 PM

 
Special Olympics - Floor Hockey

Floor Hockey

Lakehead University
C.J. Sanders Fieldhouse

Detailed Schedule

  Divisioning
8:00 AM – 5:15 PM
Competition
11:00 AM – 10:30 PM
Competition
8:00 AM – 7:30 PM

Competition
8:00 AM – 1:15 PM

Awards
1:15 PM – 2:00 PM

Snowshoeing

Chapples Golf Course

Detailed Schedule

 

Competition
9:00 AM – 3:00 PM

Awards
3:30 pm

Competition
9:00 AM – 4:00 PM

Awards
4:30 pm

Competition
9:00 AM – 4:30 PM

Awards
5:00 pm

Competition
9:00 AM – 11:30 AM

Awards
1:30 pm
Westgate Collegiate

Speed Skating

Delaney Arena

Detailed Schedule

  Competition
1:00 PM – 4:00 PM

Competition
1:00 PM – 3:30 PM

Awards
4:00 PM

Competition
10:00 AM – 2:30 PM

Awards
3:00 pm